Pierwsza edycja Eclipse Demo Camp we Wrocławiu zakończona sukcesem!

Pierwsza wrocławska edycja Eclipse Demo Camp już za nami!

Bez wątpienia udało nam się osiągnąć sukces. Zaplanowaną maksymalną liczbę 30 uczestników przekroczyliśmy już po pierwszym dniu od rozpoczęcia rejestracji w systemie Oiola. Strona rejestracyjna pojawiła się we wtorek nocą a w środę już musieliśmy ją zablokować z obawy o ilość miejsc :)

Czas na podziękowania :) Myślę że całość nie byłaby możliwa bez wsparcia Jacka Pospychały oraz Grześka Dudy. Pomogli mi oni między innymi zorganizować odpowiednią reklamę tej imprezy bez której prawdopodobnie nikt by się o niej nie dowiedział. Łukasza Milewskiego oraz ponownie Jacka którzy zdecydowali się poświęcić czas wolny i przyjechać do Wrocławia by opowiedzieć wam o Eclipse. Oraz oczywiście wszystkim osobom z Sygnity które pomogły mi w sprawach logistycznych, oraz zorganizowały finansowanie całości. A jak wyglądało samo spotkanie?

Wystartowaliśmy z małym opóźnieniem ok. godziny 11.20. Pierwszy był Łukasz który zaprezentował jak wykorzystać platformę Eclipse RCP jako podstawę dla własnej aplikacji desktopowej. Później przerwa na dyskusję (oraz oczywiście zjedzenie kanapek z... łososiem!). Po przerwie Jacek pokazał jak aplikację RCP przekształcić do postaci aplikacji webowej przy użyciu technologii Eclipse RAP (praktycznie bez zmian w kodzie - copy&paste). Spotkanie zakończyło się moim wykładem o Eclipse Modeling i DSL. Podobnie jak wcześniej w Krakowie postarałem się zrobić szybki przekrój przez całą rodzinę projektów na bazie której budujemy DSL'e (EMF/GMF/xTEXT/ANTLR etc).

W trakcie prezentacji staraliśmy się robić demonstracje. Mam nadzieję że się one podobały (nawet jeżeli nie zawsze wszystko się udawało). Zdjęcia z imprezy można znaleźć pod tym adresem: http://picasaweb.google.pl/deepdiveinto/EclipseDemoCamp2008WrocAw


Myślę że nie będzie to ostatnia eclipsowa impreza we Wrocławiu.

Osobiście mam także nadzieję że udało mi się przekonać część z was do idei tworzenia języków opisu problemu. To wcale nie tak odległa przyszłość jak by się mogło wydawać. Myślę że kolejna rewolucja jest tuż za rogiem a dowodem na to jest premiera języka 'M' (o którym napiszę następnym razem). Jak się do tych zmian przygotować? Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd na CodeGeneration 2009 (mam nadzieję że w tym roku mi się uda :)

4 komentarze:

bimki pisze...

Grzesiu, koniecznie trzeba zrobić kolejną imprezę, żebyś pokazał co dalej z takim językiem można zrobić :)
Idea mi się podobała, ale chętnie zobaczyłbym w jaki sposób wykorzystać język, który prezentowałeś.

pozdr

em pisze...

Zgadzam się z przedmówcą.
Spotkanie wypadło bardzo fajnie i liczę na kolejne :)


Btw. Czemu jest tak mało zdjęć? :)

Jacek Laskowski pisze...

Po zakończonej sukcesem konferencji na pewno nie zabraknie kolejnych we Wrocku, co? Kiedy następna? ;-)

Jacek
Notatnik Projektanta Java EE

Grzegorz Bialek pisze...

Myślę że w okolicach czerwca podczas kolejnego cyklu ‘Eclipse Demo Camp’. Na razie muszę jednak zrobić jakąś bazę adresów email osób które chciałyby zostać poinformowane o kolejnym spotkaniu oraz ankietę o potencjalnych tematach etc. No i poszukać prelegentów bo 6 miesięcy minie bardzo szybko.

Idealnie byłoby gdyby udało się przygotować prezentacje bardzo przekrojowe. Większość ludzi przychodzących zna platformę Eclipse tylko jako środowisko do programowania w Javie. Chciałbym żeby po spotkaniu poczuli że Eclipse to nie konkurent NetBeans ale przede wszystkim zbiór ciekawych projektów które tworzą platformę bazową dla wielu złożonych produktów otwartych i komercyjnych.

W środowisku jest kilka grup, które można łatwo wydzielić i mogą stanowić bazę dla ankiety:

- platforma (RCP, SWT/JFACE etc.):
- technologie runtime (Equinox, Swordfish, Riena, RAP etc.)
- modelowanie (EMF, GEF/GMF, M2T, M2M, T2M etc.)
- produkty, bazy produktów (WTP, BIRT, DTP, OHF, OFMP etc.)
- produkty komercyjne

Jeżeli masz jakieś pomysły, rady to pisz. No i oczywiście z góry zapraszam cię na kolejną edycję, jako prelegenta oczywiście ;)