Tekstowe języki specjalizowane

Przez kilka ostatnich miesięcy nie miałem czasu by zaktualizować bloga. Ciągły brak czasu związany z pracą oraz planowaniem pewnej dalekiej wyprawy etc. (która niestety została odwołana). W tym czasie w świecie modelowania wydarzyło się naprawdę sporo. Gdyby to wszystko chcieć tutaj opisać to pewnie mój blog zmieniłby się w wielki spis treści z listą odnośników. Kilka jednak elementów zasługuje na wyróżnienie/przypomnienie.

Bez wątpienia jednym z nich jest prezentacja 'Przyszłość języków programowania' z konferencji JAOO która odbyła się kilka miesięcy temu. Andres Hejlsberg, architekt z Microsoftu prezentuje jak języki zmieniały się w ostatnich latach oraz jakie stoją przed nimi kolejne wyzwania. Polecam prezentację ogląda się jak dobry film. Oczywiście szczególną uwagę warto zwrócić na zalety/cechy języków deklaratywnych/specjalizowanych :)Skoro już jestem w klimatach MS nie mogę pominąć platformy Oslo zaprezentowanej na PDC2008. Poniższe linki prowadzą do poszczególnych fragmentów prezentacji. Na mnie największe wrażenie zrobiła interaktywność narzędzia do tworzenia gramatyk, taki xText na sterydach. Trzeba jednak pamiętać że to tylko prezentacja wersji alfa i sporo czasu upłynie zanim rozwiązanie ujrzy światło dzienne. Pewnie także niektóre elementy ulegną zmianie inne pewnie zostaną dodane (brak mechanizmu generacji kodu).Technologie te nie są oczywiście czymś zupełnie nowym. To raczej odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek rozwiązań DSL bazowanych na platformie Eclipse Modeling. Większość elementów to wprost odpowiedniki technologii ze świata Eclipse: EMF Ecore, xText etc. Nie zmniejsza to jednak wartości jaką wnosi tutaj Microsoft zarówno w warstwie technicznej (narzędzia interpretujące gramatykę w locie) jak i czysto marketingowej (szansa na większą popularyzację tematu).

Przykładowo bezpośrednim odpowiednikiem MGrammar jest xText. Technologia ta powstała jako składnik oAW jednak w grudniu ubiegłego roku dostała oficjalnie włączona do platformy Eclipse Modeling jako baza dla modułu TMF (razem z TCS). Poniżej link do prezentacji xText z ubiegłorocznej konferencji QCon2008No i na zakończenie w formie podsumowania wspólna dyskusja twórców obu rozwiązań. Czyli kolejny odcinek podcastu dla programistów SE-Radio

Episode 123: Microsoft OSLO with Don Box and Doug Purdy

Rok 2009 zapowiada się naprawdę interesująco!

1 komentarze:

Krzysiek pisze...

Też myślę, że może to być rok modelowania. Wreszcie ;)

UML w nowym Visual Studio? MS jako członek OMG? Co się dzieje? Aż się boje, że otworzę lodówkę, a tam DSL.

Microsoft jest jednak w tyle, choć widząc rozbicie projektów MDE w Java to ma spore szanse je przegonić. Właśnie z powodów marketingowych. No i prostoty jego produktów na wstępie.

Już w tej chwili można porównać tworzenie DSL w GMF i w DSL Toolkit. Różnica jest. Fajnie, że w GMF można zbudować cały UML, tylko statystyczny programista się zniechęci pewnie zanim dojdzie do modelu mapującego.

Na razie oni się upierają, że generowanie kodu jest złe i modele trzeba interpretować. Jednak interpretacja bywa trudna, więc pewnie przystosują T4 do Oslo. Z mojej perspektywy to jakby ignorują M2M i M2T. Dziwne.

Pozdrawiam,
Krzysztof Kowalczyk