8 lat w Java, 5 lat z Eclipse, 2 lata blogowania…

To straszne jak ten czas szybko płynie. Osiem lat temu w lipcu rozpoczynałem swoją pierwszą pracę. Język Java wydawał mi się wtedy totalnym nieporozumieniem. Borland JBuilder 4 nie dość że nie potrafił poprawnie zatrzymywać się na wszystkich break pointach to dodatkowo działał nieprawdopodobnie wolno na procesorach 300MHz :)

Z czasem bardzo polubiłem prostotę Javy jednak prawdziwym przełomem było pojawienie się środowiska Eclipse 2.1. Hierarchia wywołań metod, refaktoring, natywny wygląd i niewiarygodna szybkość porównywalna praktycznie z VisualStudio... to była rewolucja. Dzięki książkom 'Eclipse In Action' oraz 'Contributing to Eclipse' dowiedziałem się ponadto że można łatwo samemu robić dodatki do tego środowiska. To było wielkie odkrycie. Możliwe stało się coś co wydawało się być wcześniej zarezerwowane dla programistów wielkich zachodnich firm. Trochę ponad rok później miałem gotowe pierwsze narzędzia do modelowanie procesów sterowania centralami cyfrowymi zbudowane z wykorzystaniem biblioteki GEF (Graphical Editing Framework). To był początek wielkiej przygody.

Dwa lata temu postanowiłem założyć bloga. Celem jaki sobie postawiłem to zainteresować większą ilość osób tematyką Eclipse, a w szczególności ideą tworzeniu narzędzi specjalizowanych DSL (języków specyficznych dla rozwiązywanego problemu). Początki były naprawdę trudne, jednak miniony rok okazał się zdecydowanie lepszy. Głównie dzięki pomocy wielu osób związanych z grupami użytkowników języka Java (JUG) oraz serii konferencji Eclipse DemoCamp (między innymi organizacji pierwszej edycji wrocławskiej). Liczba odwiedzających ten adres zdecydowanie się zwiększyła co jest bardzo miłe.

W tym roku udało mi się także zdobyć licencję PADI Open Water Diver co w kontekście nazwy tego bloga ma kluczowe znaczenie. Sam egzamin przy zatoce znanej z filmu 'Niebiańska plaża' pozostanie jednym z najpiękniejszych wspomnień, podobnie jak cała wyprawa do Tajlandii. Mam nadzieję że kolejnym krokiem będzie nauka robienia zdjęć podwodnych. W tematyce programowania natomiast zabieram się za naukę technologii xText. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych projektów na jaki trafiłem. We wrześniu planuję także zakup książki o Equinox która bez wątpienia będzie hitem biorąc pod uwagę coraz większą popularyzację OSGi także po stronie oprogramowania serwerowego...

To był wyjątkowo udany rok. Mam nadzieję że kolejny będzie jeszcze ciekawszy.

0 komentarze: