Eclipse w bankowości - podsumowanie

Trzy tygodnie temu odbyło się w Londynie spotkanie Eclipse Banking Day. Miało ono na celu zebranie ludzi z firm deweloperskich, banków oraz innych instytucji finasowych tak by rozpocząć otwartą dyskusję na temat przyszłości rozwiązań budowanych na platformie Eclipse. Myślę że inicjatywa zakończyła się sukcesem.

A jak to wyglądało? Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji koncepcji E4 czyli stworzenia Eclipse IDE jako aplikacji WWW. Raczej jestem sceptycznie nastawiony do idei tworzenia aplikacji WWW z tak złożonym interfejsem użytkownika. Bardzo podoba mi się za to idea włączenia biblioteki EMF jako składnika bazowego na poziom platformy oraz utworzenie modeli dla każdego aspektu budowy aplikacji. Application.ecore, Workbench.ecore... to będzie coś naprawdę wielkiego :)

Następnie Neil Bartlett przedstawił wykład na temat warstwy usług deklaratywnych z OSGi. Podczas wykładu Neil wyjaśnił szczegółowo zagadnienia podziału OSGi na warstwy oraz opowiedział o wadach, zaletach poszczególnych implementacji Equinox DS, Spring DM, iPojo etc.
Technologia OSGi w ostatnich latach coraz bardziej się popularyzuje. I powinna! Choć od ponad pięciu lat tworzę rozwiązania bazowane na środowisku Eclipse przyznam że tylko w ostatnim projekcie (ostatnie trzy lata) staram się świadomie wykorzystywać możliwości modularyzacji. Wiem teraz że nic tak dobrze nie sprząta architektury aplikacji jak dobrze zaplanowana modularyzacja. Trzymam kciuki za sukces tematu także w świecie aplikacji JEE. Jeżeli ktoś jednak nie zetknął się jeszcze z tą tematyką koniecznie powinien przeczytać tutorial przygotowany właśnie przez Neila lub aktualny szkic jego książki.

Kolejny wykład poprowadził Sven Efftinge, lider projektu Eclipse TMF (Textual Modeling Framework, xText) o którym wspominałem w poprzednim wpisie. To było to na co tak naprawdę czekałem. Możliwość zadania setki pytań na temat projektu, oraz innych zagadnień z dziedziny MDE to właśnie główny powód, dla którego warto uczestniczyć w tego typu spotkaniach nawet jeżeli odbywają się one na drugim końcu europy.

Pozostałe wykłady dotyczyły specyficznych produktów dla sektora bankowego. Co dużo mówić królowały tutaj dwa tematy: raportowanie czyli BIRT oraz modelowanie procesów bankowych na wszystkie możliwe sposoby. Przedstawiona została także koncepcja wspólnej platformy dla sektora bankowego, która to właśnie dyskutowana była do późnego wieczora. To bez wątpienia projekt, którym muszę się zainteresować. Spotkanie skończyło się późnym wieczorem przy winie :) To była doskonała okazja by poznać kilka ciekawych osób.

A sam Londyn? Przepiękne miasto. Zrobiłem setkę zdjęć choć miałem na zwiedzanie zaledwie kilka godzin. Wybrałem kilka zdjęć i wrzuciłem na www.

1 komentarze:

Krzysiek pisze...

Konferencja brzmi ciekawie :)

Deklaratywne podejście do plug-inów w E4 to coś co bardzo dobrze brzmi. Przykłady na razie małe, a droga daleka. Ciekaw jestem co ostatecznie zrobią z GUI, czy model bliski SWT, czy bardziej ogólny. Mają też jeszcze inny proposal do modelowania GUI http://www.eclipse.org/proposals/pmf/ i rozszerzenia dla edytorów
http://www.eclipse.org/proposals/eef/ co daje całkiem ciekawą przyszłość modelowania w Eclipse.

Sama koncepcja Eclipse jako aplikacja www mnie nie rusza, ale dema SWT w wersji dla Flash już zdecydowanie http://www.tekool.net/blog/2009/02/15/e4swt-java-for-flash-running-the-demos/. Wsparcie dla Draw2D z poziomu WWW! Co wcześniej lub później będzie oznaczać, że graficzny jak i tekstowy DSL będzie można udostępnić jako serwis. I to z minimalnym kosztem dodatkowym :)

Pozdrawiam,
Krzysztof Kowalczyk